Bilgilerin Hafızada Kalıcılığını Sağlamak İçin Öğrencilere Öneriler

Sevgili arkadaşlar. Eğitim sürecinde okula/dershaneye gider birçok şey öğreniriz. Hatta bazen, adını ilk defa duyduğumuzu sandığımız bazı konuların daha öncedenunutma işlendiğini konu başladıktan çok daha sonra fark ederiz. Evet, uzun zaman önce unutmuş ve rafa kaldırmışızdır. Nedenine gelince elbette basit ki bu, kalıcılığı sağlayamadığımızdır.

Zihnimizde bilgileri daha uzun süre muhafaza etmek için birçok teknik ve alıştırmalar vardır. Bunların başında programlı çalışma ve düzenli tekrar bulunur. Daha sonra, altı çizilmesi gereken nokta, öğrenme ve bilgileri elişleme aşamasında görme, işitme, koklama, dokunma gibi birden fazla duyuyla öğrenmenin kalıcı olduğu tespit edildiği bilgisidir. Konuyla alakalı bir Çin Atasözü der ki “İşitirsem unuturum, görürsem hatırlarım, yaparsam öğrenirim.” Dolayısıyla bilgilerle adeta iç içe olmak, onları yaşamak kalıcılığın kalitesini zirveye taşımaktadır. Bu da anca birden fazla duyuyla öğrenmeyi gerçekleştirmekle mümkündür.

Bunlar dışında yapılançalışmalar sonucunda elde edilen işte bazı verileri aşağıda sıralayalım. Bilgilerin kalıcılığı için öneriler:

 1. Bazı Metotlar:
  1. Akrostiş Metodu (Maddeler haline getirilen bilgilerin baş harfleriyle anlamlı bir bütün oluşturmak)
  2. Bağlama Metodu (Kalıcı öğrenilecek bilgilerin sunulan, öğrenilen sırasına göre hafızaya alınması. Önce her madde için görsel bir şekil oluşturulur, sonra oluşturulan maddeler arasında bağlantı kurulur.)
  3. Yerleşim Metodu (İyi bilinen yerleşim yerleriyle yeni bilgiler bağdaştırılır)
  4. Asma Metodu-Rakam/Şekil Metodu (Rakamlarla kavramları benzetip, eşleştirip ezberlenir)
 2. Bazı Alıştırmalar:
  1. Ters El Alıştırması (Çok önemli olmayan bir işi, genellikle kullandığımız elimizle değil diğeriyle yerine getirmek. Mesela saati ters kola takmak, bazen diğer elle yazı yazmak, bilgisayar faresini diğer elle kullanmaya çalışmak vb.)
  2. Çocuk Oyunu Alıştırması (Mesela okuldan çıktınız geri geliyorsunuz, etraftaki şeylerden sadece gördüklerinizle yetinmeyin. Aynı anda etrafı dinleyin, burnunuzu kullanın, sıcaklığı hissedin ve hepsini aynı anda yapmaya çalışın. Etkin zihin için fayda sağladığı tespit edilmiştir. Sadece okul için değil tabi, çok yerde kullanılabilir.)
  3. Harf Alıştırması (Bir gazete parçasına fosforlu kalemle yan yana gelen aynı harfleri çizin. Dikkat çalışma sayesinde zihninizin algılama hızını artırmaya yardımcı olur, hızınızı artırır. Bunun dışında farklı dikkat çalışmaları da uygulanabilir.)
  4. Polisiye Alıştırması ( 2 saat önce ne yaptım, dün bu saatlerde neredeydim tarzında sorular kendi kendimize sorarak gerçek cevapları almaya çalışmak. Bu da dikkati ve hatırlama becerinizi artıracak bir uygulamadır.)
  5. Ressam Alıştırması (Burnunuzun ucunda bir fırça bağlı gibi düşünüp en sevdiğiniz renkle o fırçayı kullanarak başınız karşıya bakacak şekilde havaya yatay bir 8 çizin ve bunu birkaç kez yapıp çizişinizi takip edin. Bu yorgun zihninizi canlandırır, aynı zamanda beyni bloke eden stresi etkili biçimde yok eder.)
 3. Öğrenme aşamasında tavsiye edilen çalışmalar:
  1. Bilgiyi kendi kelimeleriyle yeniden ifadelendirmek (Mesela “Malazgirt Meydan Muharebesinden itibaren Türkler Anadolu’ya akın akın yerleştiler” ifadesi yerine size uygun olabilecek “Malazgirt Savaşından sonra Anadolu’nun kapıları açıldı” şeklinde öğrenmek gibi)
  2. Örneklendirmek (Özellikle çapıcı, bazen olağanüstü örnekler kullanılabilir.)
  3. Çeşitli biçimlerinin ve durumlarının neler olduğunu ayırt etmek
  4. Bilgi ile diğer faktörler ve fikirler arasında bağlantı kurmak (Yeni bilgilerin önceki bilgilerle bağlantı kurarsanız hem daha kolay öğrenir hem de zor unutursunuz.)
  5. Bilgiyi çeşitli biçimlerde kullanmak (Günlük hayatta kullanımının nasıl olabileceği, nasıl kullanılabileceğini düşünmek…)
  6. Bazı sonuçlarını önceden görmek
  7. Bilginin karşıtını veya tersini ifadelendirmek (Her şey zıttıyla ayaktadır kuralınca bir bilginin varsa tersini de tespit etmek…)

Kıymetli arkadaşlar. Netice olarak, unutmak insan olarak bizlere zaman zaman bir hediye,foto1 kıymetli bir şey olarak da gelebilmektedir. Çünkü geçmiş hayattan olumsuz bir şeyleri sürekli hatırlamak, bugünü yaşamamıza engel olabilirdi. Ancak unutulması önerilmeyen bilgi, formül, tanım, örnekler ve benzerlerini kalıcı yapabilmek için en baştan itibaren birtakım gayretler gerekir.

Zorluğu ne olursa olsun, bir şeyi öğrenip unutmak, sonra yeniden çalışmak hem zaman hem de beyin israfıdır. Bu sebeple, işi en başından istekli ve sürekliliği sağlayacak şekilde doğru yaklaşımlarla ele almak en güzelidir. Ayrıca bu çalışmaların yanında motivasyon kısmını da sakın ihmal etmeyin. Çünkü bilgi önce kalbe, sonra kaleme geçer. Kalbinize almadığınız bilgi de gelir geçer… Sevgiyle kalın.

1

3.327 defa okundu.

Bilgilerin Hafızada Kalıcılığını Sağlamak İçin Öğrencilere Öneriler” üzerine 2 düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*