Tekrar Ve Tembel

O İki Kelime

Kıymetli arkadaşlar; sınav öncesi saatlerce yorulmak zorunda kalmamak, testleri daha kolay çözmek, derste öğretmenin önem verdiği bir öğrenci olup notlarımıza iyi yansıtmak, gelecek hayallerimizi süsleyen bölüm ve okullara gitmek için sınavlardan güzel puanlar almak ve mutlu olmak… Hepsi istediğimiz ama belki bir türlü ulaşamadığımız şeyler olabilir. Bunlar için ne yapın derler? “Ders çalış!”…“Çalışmak” ve “ders” kelimelerinin yan yana gelmesi, bazen canımızı sıkan bir hale gelebilmektedir. Eğer çalışmak eski bir alışkanlığımız değilse de gayet de büyük bir problem… Şimdiki yazımızda tüm bu sıkıntılarınızı bir kenara bırakarak devam ediyoruz. Evet, belki tembel olabilir, olmayabiliriz; fakat başarı için buyurun okuyalım.

Ah O Nasihatler

                Şimdiye kadar eğitim hayatımızda onlarca, belki de yüzlerce tavsiye/nasihat işitmişizdir. Bunlardan bazılarını kabul edip uygulamaya çalışmış ve tam başaramamış, bazılarını ise hiç mi hiç hayata geçirememişizdir. O geçmiş başarısızlıkları ve olumsuz/yanlış deneyimleri hatırlayıp can sıkmak gereksizdir. Burada sizlere tüm eğitimle alakalı tavsiyelerin en önemlisi sayılabilecek, gerçek anlamıyla uygulanıldığında başarısız olma riskinin neredeyse hiç olmadığı (öğretmenin sınav kâğıdını yanlış okuması ihtimali hariç) bir konudan bahsedeceğiz. Gerçekten tembel ya da çok çalışmayı sevmeyen bir öğrenci olabilir, buna rağmen başarabilirsiniz. Gerekli olan tembelliğimize şekil vererek yine kendimizden ödün vermeden yapabileceğimiz konuya geçelim artık: “unutmak”.

Ve Unutmak

                Sevgili arkadaşlar. Bizler hepimiz insan doğası gereği unuturuz: verdiğimiz sözleri, önemli bir günü, kötü bir hatırayı, mutlu bir anı… Tüm bunların yanında da öğrendiğimiz bir konuyu da unuturuz. “Dersi dinledim anladım, hatta test bile çözdüm ama olmuyor” cümlesi, genelde konuya hâkimiyetin sağlanamamasından, bu da konuyu unutmaktan kaynaklanmaktadır. Birçok öğrencinin iyi niyetle de olsa yaptığı hata, dersi öğrenip sınav öncesine kadar konuyla ilgilenmemektir. Çözümü ise duymuşsunuzdur: tekrar etmek.

Peki Nasıl?

                “Tekrar” kelimesinin içinde bir sıkkınlık, bıkma hissetmiş olanınız varsa hemen “unutmak” kelimesini hatırlasın. Ve tercihen “unutma” nın “tekrar”dan daha moral bozucu olduğunu söylesin kendine. Tekrarın yöntemine geçmeden hemen önce not tutmanın, tekrar etmedeki rolünün altını çizmek gerekli. Tutulan notlar tekrarı kolaylaştırır, zaman kazandırır ve böylece “sıkıldım artık uf” tan uzağa geçmiş olursunuz. İşte tekrarın adımları:

1.       Okuldan Dönünce   : Ödevler vs. uğraştırsa da o günün dersine, dersin uzunluğuna göre 10-30 dakika gibi bir vakit ayırıp tekrarını yapmalısınız.

2.       Hafta sonu gelince  : Hafta sonu vakit buldukça hafta içi yaptığınız tekrardan daha hızlı ancak anlayacak şekilde haftanın derslerine göz atmalısınız.

3.       4 Haftanın Sonunda: Tekrarla devam eden 4. hafta sonu da aylık tekrarınızı yapmalı, bilgiyi zihninizde taze tutmak maksadıyla bu son adımda da üşenme göstermemelisiniz.

Tüm bu süreci iyi işletebilmeniz için derste aldığınız notlarınıza tarih atmanızın büyük fayda sağlayacağını, tekrarların sonrasında en az birkaç test çözmenin çok önemli bir rolü olduğunu da ekleyelim.

Gerçekten Tekrarın Faydası Ne?

1.       Sınav zamanları telaşa girmezsiniz. Sınav çalışmasına (yazılılar) çok fazla zaman ayırmak genelde öğrencilerin çok canını sıkar, çalışma isteğini öldürür. Oluşabilecek bu stres ve moral bozukluğunu yaşamaktan kurtulursunuz.

2.       Konuları zihninizde taze tutmuş olacağınızdan öğretmenin derste sorduklarına kolay cevap verebilirsiniz. Bu da öğretmenle olan diyaloğunuza direkt etki eder ve o dersten daha fazla verim alırsınız. (Fazladan puan bile alabilirsiniz ve böylece not kaygınız kalmaz)

3.       Yeni verilen bilgilerin çoğu geçmiş konularla ilgili olduğundan yeni konuları daha kolay öğrenir, “yapamıyorum” ezikliğine düşmeden kendinizde bir özgüven bulursunuz.

4.       Test çözerken kafanızdaki soru işaretleri en aza inmiş olur ve bilgi eksiğinden yanlış cevap verme ihtimaliniz en aza iner.

5.       Uzun süreçteki sınavlara daha hazır olmuş olursunuz (sbs, ygs, lys vs).

6.       Bu süreç sonunda başarılı gelen sonuçlardan ailenizin ve sizi seven diğer insanların sevincini birlikte yaşar ve kendinizi de mutlu etme yolunda büyük yol kat etmiş olursunuz.

Sözün Özü

“Zahiri ilimler kesret-i tekrarla kesp edilir(dünyayla ilgili dersler çok tekrarla öğrenilir).” vecizesi ışığında bahsettiğimiz bu meselenin önemine inanın arkadaşlar, inanmak da yetmez uygulayın. Başta zorluk çekebilirsiniz, ancak bu alışana kadar olur ve en fazla 1-2 hafta sürer. Az çok hepimizde belli bir tembellik olabilir, ama sorun yok. Sistemli bir tekrar sonrası geleceğiniz çok daha parlak olacak. Son söz bu olsun, unutmamak için tekrarı unutmayın. Sevgiyle kalın!

2

124 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*